Bielorusi potrápili Švédov, tí dotiahli zápas do víťazného konca

06.05.2013 Celý región

Štokholm 6. mája (TASR) - Švédski hokejisti vydreli v pondelňajšom záverečnom dueli základnej A-skupiny MS tesný triumf 2:1 nad Bieloruskom, hoci po prvej tretine v domácej štokholmskej aréne nečakane prehrávali. Svoje zastúpenie v zápase malo aj Slovensko v osobe čiarového rozhodcu Miroslava Valacha.

A-skupina:

Švédsko - Bielorusko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 26. Lindberg (Kronwall, Pettersson), 52. Pettersson (Lundqvist) - 18. Koľcov (Goroško).
Rozhodovali: Kaval (USA), Piechaczek (Nem.) - Schrader (Nem.), VALACH (SR),
vylúčení: 6:7 na 2 min.,
presilovky a oslabenia: 0:0,
10.473 divákov.

Švédsko: Enroth - Fälth, Kronwall, E. Gustafsson, Tallinder, Fransson, Granberg - Eriksson, Persson, Axelsson - Jämtin, Lundqvist, Hjalmarsson - Thörnberg, Danielsson, Järnkrok - Landeskog, Lindberg, Ericsson - Pettersson

Bielorusko: Miľčakov - Černaok, Kaznadej, Graborenko, Filičkin, Šinkevič, Goroško, Maslenikov - Kitarov, Meleško, Kulakov - Kovyršin, Koľcov, Ugarov - Stas, Jefimenko, Štefanovič - Kislij, Demkov, Andrjuščenko

Priebeh zápasu

Prvá tretina bola nečakane v réžii Bielorusov a iba brankár Enroth mal prsty v tom, že favorit odchádzal do kabín len s jednogólovým mankom. Už vo 4. minúte naznačilo odhodlanie pripraviť prekvapenie na úkor domácich prečíslenie Stasa so Štefanovičom a v polovici prvej tretiny stroskotal na gólmanovi osamotený Graborenko. Švédi sa naďalej trápili, čoho vyvrcholením bol inkasovaný gól - Koľcov pred koncom úvodnej časti dostal hostí do vedenia. Zvýšiť mohol vzápätí Kitarov a domáci sa dostali výraznejšie k slovu až v druhej tretine. Videorozhodca v 26. minúte potvrdil vyrovnanie z hokejky Lindberga, ale ani tento moment nepredznamenal očakávaný nápor jeho tímu. Bielorusi pozorne bránili už stredné pásmo a ustáli aj dvadsaťsekundové oslabenie o dvoch hráčov v závere prostrednej časti. Severania mierne zvýšili obrátky až v tretej tretine, no v početnej nevýhode ich od pohromy zachránila dvakrát žrď po strelách Filičkina i Černaoka. Drámu rozuzlil až v 52. minúte Pettersson, keď po buly trafil presne aj s pomocou konštrukcie bránky a Švédi sa tak vyhli nečakanému zakopnutiu.